Vlastimil Opálek

opalek.jpgVlasto Opálek sa narodil sa 7. 2 1959 v Trnave. V Spartaku hral od žiakov rokov a získal titul majstra Česko-Slovenska. Z dorasteneckých kategórií sa dostal do prvého mužstva. V poslednom ligovom kole sezóny 1979/80 ho v Trenčíne poslal do brány tréner Valér Švec. Nasledovala vojenčina v Dukle Prešov, po ktorej si Vlasto v ročníku 1982/83 zachytal v konkurencii Dušana Keketiho len jediný raz. Po odchode Keketiho do Klagenfurtu sa stal Opálek trnavskou jednotkou na dlhých sedem sezón. Doslova hrdinom sa stal 19. júna 1985 v poslednom stretnutí ročníka v Prahe vo vršovickom Dolíčku. Bohemiansu stačil na zisk titulu majstra aj jeden bod, no spartakovci boli proti. Hrali za farby svojho klubu naplno a dokázali vyhrať 1:0. Opálek prekonal aj ťažké zranenie hlavy na jeseň 1987 v Prešove, keď domáci zranili za polčas jeho i Gabrišku a zápas dochytal Gabriel. V najvyššej súťaži odchytal Vlasto za Spartak úctyhodných 162 zápasov, čo ho radí na historické tretie miesto za Keketim (309) a legendárnym Capanom Stachom (211).
Veľmi úspešným bol pre Opálka rok 1986, keď Spartak viedla dvojica Stanislav Jarábek - Ladislav Kuna. Najskôr sa 14. mája v Prievidzi tešil zo zisku Slovenského pohára, o mesiac v Jelšave ako kapitán preberal aj Česko-Slovenský pohár. Po 11 rokoch sa tak Spartak dostal na európsku scénu. Od leta 1990, keď Spartak po 26 rokoch z ligy vypadol, pôsobil Opálek v rakúskom SC Schwechat, no znova sa vrátil tam, kam patril. Na post asistenta trénera Peczeho, do funkcie trénera brankárov. Otec dvoch dcér, Denisy a Simony, dodnes chýba celej rodine, spoluhráčom, množstvu priateľov a veľkému táboru priaznivcov Spartaka, keď 5. októbra 1995 navždy dotĺklo jeho srdce.
Čo sa vtedy stalo? Všetko bol následok ťažkej nehody internacionálov Spartaka cestou na zápas do Drnovíc. V osudný pondelok 18. septembra nezodpovedný vodič mikrobusu pri obci Čejč za Hodonínom nedal prednosť striebornému Mitsubishi, ktoré riadil Vlado Gerič, a v ktorom sa ešte viezli Pepo Geryk, Alojz Fandel, Vlasto Opálek a Rudo Kramoliš. Najhoršie to vyzeralo s Gerykom, ale prvé správy hovorili, že sa z toho dostanú všetci. Aspoň to tak týždeň po nehode tvrdil sám Opálek. Vlasto mal ťažkú stehennú zlomeninu pravej nohy, k čomu sa pridalo aj slabé krvácanie do hrudníka. Bola potrebná operácia stehna a odpumpovanie krvnej zrazeniny z pľúc. A práve táto embólia spôsobila nečakané komplikácie. V pondelok 2. októbra, keď Spartak v podvečer zvíťazil 2:1 na Interi a po 22 rokoch sa stal lídrom ligovej tabuľky, ho museli napojiť na umelú obličku. Lekári ho udržiavali v kóme a dýchal pomocou prístroja. K tomu sa pridali vysoké horúčky a vysoký krvný tlak. Vlasto bol v ohrození života a žiaľ tento posledný boj s neúprosnou smrťou prehral...

 
Informácie
Mapa
Diskusia
Fotogaléria
Najčítanejšie
Anketa
Ako ste sa dozvedeli o Trnava.com?